Türkçe Sınavında adayların okuma درک مطلب, dinleme شنیدار, yazma نوشتار ve konuşma مکالمه becerilerindeki yeterlikleri ölçülmektedir. نمونه آزمون تعیین سطح زبان ترکی استانبولی – سطح C مناسب برای آزمون پذیرش ورودی دانشگاه‌های راهنمای جامع ترکیه

https://instagram.com/turkiyeapply 🎓🇹🇷🇪🇺🇮🇷🇮🇶🇷🇺🇦🇫🗺©️🎓 Turkiye education international support konsorsiyum turkeyuniversities 🇹🇷🎓©️🌐✍🌉

متقاضیان محترم آزمون آنلاین زبان ترکی لطفا بعد از ثبت‌نام در سایت و اخذ کدآزمون و ارسال لینک آزمون توسط آکادمی اپلای بین‌الملل مشاوران راه ابریشم بعد از پاسخ به سوالات تصویر پرینت جواب سوالات آزمون را جهت دریافت نمره آزمون به واتساپ مشاوره مرکزی راه ابریشم یا ایمیل https://instagram.com/turkiyeapply 🎓🗺🤝🇹🇷🇪🇺🇮🇶🇷🇺🇦🇿🇦🇫🇦🇪🇦🇿🎓®️🇮🇷 Iranturkey.ipekyolu@gmail.com ارسال نمایید.

Okuma ve dinleme bölümleri 6’şar metinden oluşmaktadır. Metinlere ait sorular boşluk doldurma, doğru yanlış, çoktan seçmeli ve eşleştirme soru tiplerinden oluşmaktadır. Okuma ve dinleme bölümlerinde akademik, edebî, köşe yazısı, rapor, analiz, röportaj, diyalog, anons, duyuru, reklam, tanıtım vb. metinler bulunmaktadır.
Yazma bölümü iki aşamadan oluşmaktadır. 1. soru güdümlü yazma becerisine yöneliktir. Adaydan eksik bir metni tamamlaması, form doldurması, dilekçe yazması, özet çıkarması, verilen bir tablo, resim veya grafiği yorumlaması istenir. 2. soru ise adaya bir konu verilir ve bu konu hakkında bir kompozisyon/özgün metin yazması istenir.
Konuşma bölümü karşılıklı konuşma ve bağımsız konuşma olarak ikiye ayrılmaktadır.
Bağımsız konuşma bölümünde adaya bir konu verilir ve bu konu hakkında konuşmaya hazırlanması için en az 1, en fazla 3 dakika süre tanınır. Aday, belirlenen süre içinde hazırlığını tamamlayıp konuşmaya başlar. Öngörülen süre 5 dakikadır.
Karşılıklı konuşma bölümünde adaya 1 konu hakkında çeşitli sorular sorulur. Konuşmanın tek taraflı değil, karşılıklı konuşma şeklinde gelişmesine özen gösterilir. Öngörülen süre 10 dakikadır.
Yazma ve konuşma bölümlerinde değerlendirme işlemleri ölçekler doğrultusunda en az 2 değerlendirici tarafından yapılır.
Türkçe Sınavının uluslararası tanınırlığı ve geçerliği ile ilgili akreditasyon ve sınav geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu bağlamda sınavda (içerik ve uygulama) çeşitli değişiklikler yapılabilmektedir.
Türkçe Sınavı Dosyaları
1. Okuma Bölümü – Metin ve Sorular
2. Dinleme Bölümü – Sorular
Ses Dosyaları – 1. metin, 2. metin, 3. metin, 4. metin, 5. metin, 6. metin
3. Yazma Bölümü – Yazma 1, Yazma 2
4. Konuşma Bölümü – Karşılıklı Konuşma, Bağımsız Konuşma

آزمون زبان ترکی

تست توضیحات آزمون